Sabit Diskinizde 60 GB Yer Açmak İster misiniz?

Windows XP ile hayatımıza giren Sistem Geri Yükleme aracı bazı durumlarda hayat kurtarıcı olsa da kişisel deneyimlerimden yola çıkarak, fazla güvenmememiz gerektiğini öğrendiğim bu araç sabit diskinizin boyutuna bağlı olarak gerektiğinden fazla iştahlı olabiliyor.

Windows XP ve Windows 7 işletim sistemi kullanıyorsanız Sistem Geri Yükleme aracının sabit diskinizde kullanacağı boyutu belirleyebiliyorsunuz. İş Windows Vista'ya geldiğinde kullanıcı arayüzü ile bu işi halletmeye imkan yok. Komut satırı ile değişiklik yapmak gerekiyor.

Sabit diskiniz zamanla biriken sistem geri yükleme noktaları sebebiyle her geçen gün kan kaybeder. İşte bu noktada, sabit disk boyutunuza bağlı olarak eski geri yükleme noktalarını silip 60 GB'tan fazla yer açmanız mümkün. Sistem Geri Yükleme aracı sabit diskinizin %15'i kadar yeri kendine tahsis edebiliyor. Günümüzde kullanılan sabit disk boyutlarını düşündüğümüzde de 500 GB'lık bir sabit diskte 75 GB yeri -bazen- gereksiz yere heba etmiş oluyoruz. Bugün arkadaşımın 500 GB sabit diske sahip bilgisayarında 67,2 GB'lık yer açtığımızı da belirtmek isterim.


Sistem Geri Yükleme Noktalarını Silmek Zarar Verir mi?


Sistem Geri Yükleme aracı en son yükleme noktası hariç eski olan tüm yükleme noktalarını sildiği için bir sorun yaşamazsınız. Fakat son geri yükleme noktasından önceki tüm geri yükleme noktaları sildiğiniz için birden fazla geri yükleme alternatifiniz olmayacaktır.

Sistem Geri Yükleme Noktaları Nasıl Silinir?


Windows XP işletim sistemi kullanıyorsanız Başlat -> Donatılar -> Sistem Araçları -> Disk Temizleme yoluyla ulaşabileceğiniz Disk Temizleme aracını çalıştırın ve analiz sonucunu bekleyin. Daha sonra açılan sayfadaki Diğer Seçenekler sekmesine tıklayın ve Sistem Geri Yükleme bölümündeki Temizle... butonuna basın. Bu işlemler diğer Windows sürümleri için de nerdeyse aynı adımlarla yapılıyor.

Sistem Geri Yükleme Aracının Kullanacağı Disk Kapasitesini Belirleme


Windows XP ve 7 disk kapasitesini belirlemeWindows XP ve Windows 7'de kullanıcı arayüzü ile disk kapasitesini belirleyebileceğimizi söylemiştim. Windows XP'de Bilgisayarım -> Sağ tık -> Özellikler -> Sistem Geri Yükleme sekmesine tıklayın ve Disk alanı kullanımı bölümünden istediğiniz disk kapasitesini belirleyin.

Windows 7'de de Denetim Masası -> Sistem ve Güvenlik -> Sistem -> sayfanın solundaki menüden Sistem Koruması -> Sistem Özellikleri penceresinden Yapılandır... -> Sistem Koruması Yerel Disk (X:) penceresine ulaşacaksınız. Buradaki Disk Alanı Kullanımı bölümünden istediğiniz disk kapasitesini belirleyin.

Windows Vista disk kapasitesini belirlemeWindows Vista'da ise Başlat -> Arama kutusuna "cmd" yazın ve arama sonuçlarında bulunacak cmd sonucuna tıklayın -> Komut satırına "vssadmin Resize ShadowStorage /For=X: /On=X: /Maxsize=ZGB" yazın. Bu arada tırnakları yazmayacağınızı belirtmek isterim.

Burada X harfi Windows Vista'nın kurulu olduğu dizini, Z ise sistem geri yükleme için kullanılacak alanı belirleyen sayıdır.

Bitirirken...


Sabit diskinde yer sıkıntısı çekenler için birebir şifa olabilecek bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Ara ara bilgisayarınızda Disk Temizleme ve Disk Birleştirme araçlarını çalıştırarak sabit diskinizin performansını arttırabileceğinizi unutmayın!

Yorumlar

 1. Çok güzel teşekkürler.Ama bir şey sorayım : Mesela dediğinizi gibi sistem geri yük.nok.nı sildiğimizde elimizde sadece bir tane geri yük. Nok .sı kalmak zorunda mı ? Yani sondan bir kaç noktayı bırakma şansımız var mı ? Seçenek açısından...(Alternatifleriniz olmayacak demiştiniz)teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. @GÖK-TÜRK,
  Merhaba. Malesef temizlik yaparken son nokta hariç hepsi temizleniyor.

  YanıtlaSil
 3. 60 gb açılmadı ama 46 gb yeter bana çok teşekkürler,ayrıca hiç hata almadım.

  YanıtlaSil
 4. gerçekten çok sağulun çok işime yaradı
  diskimde yaklaşık %27 ila %14oranında bir artış oldu
  çok iyi iş teşekkürler artı bir şey daha söliycem
  şu oyun sıkıştırma programımı ne varmış
  o işe yarar mı?

  YanıtlaSil
 5. @Adsız ,
  Rica ederim. Oyun sıkıştırma programını hiç kullanmadım. Bu yüzen bilgi veremeyeceğim.

  YanıtlaSil
 6. Gerçekten Çok Yer Acılıoyrmu

  YanıtlaSil
 7. @qRal,
  Bilgisayardan bilgisayar değişir. Ben 60 GB yer açmıştım. Kimisinde 100 GB da açılabilir. Bu tamamen HDD kapasitesine ve kullanıma bağlı. Siz de deneyin bir şey kaybetmezsiniz ;)

  YanıtlaSil
 8. ya siliyorum başarlıdı diyo diske bakıom bişi olmamış

  YanıtlaSil
 9. abi birde bunu videoya koyup gönderirmisn ben uğrştım yapamdım bir türlü mindows 7 kullanıyorum

  YanıtlaSil
 10. Konu çok yararlı bence ama maalesef bilgisayarımda 60GB maks. yer bile yok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 11. donatılar yok wndows 7

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başlat=>Tüm Programlar=>Donatılar
   Sanırım çok yaygın bir bilgi olduğu düşünülerek yazılmamış Donatılar'ın tüm programlarda olduğu

   Sil
 12. lan benim pc kapasitesi 29.01 ne diyonuz

  YanıtlaSil
 13. tamam yapacamda şimdi bu sistemime bişe olmicak dimi? WİNDOWS 7

  YanıtlaSil
 14. Birşey olmaz korkmayın.

  YanıtlaSil
 15. Ben sadece uygula dedim. Sil dersem bir şey olur mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Orhun,

   Uygula butonuna basmanız sadece ayarları kaydeder. Si butonuna basmanız gerekir.

   Sil
 16. Ya erhan kardeş ben yapıyom yapıyom bise fark etmio ya nolur biraz yardımcı ol yalvarırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl yardımcı olabilirim ki. Silme işlemini yapmanıza rağmen HDD kapasiteniz artmıyorsa zaten yedek dosyalarınız yok demektir.

   Sil
 17. Kardeşim Allah Ne Muradın Varsa Versin 5 GB Yerim Vardı 32 GB oldu Çok Sağol :)

  YanıtlaSil
 18. Ya yemin ediyorum 1 günüm gitti şunu bulucam diye.Allah razı olsun yemin ediyorum kralsın bee 50 gb yer açıldı sayende ^^ Helal olsun..

  YanıtlaSil
 19. ben geri yukleme noktası sildim 5 gb falan acıldı tesekkur ederim
  şu disk kapasitesi olayı ne bi anlatırmısın erhan kardeş veya bilen biri veya yapan biri anlatırmı erhan kardeş tekrar tesekkur ederım ve cevap beklıyorum lutfen(windows vista)

  YanıtlaSil
 20. la ben normalde kapattım bu şeyi bende diom kendi kendine disk doluyo felan .d 50 gb yer açıldı

  YanıtlaSil
 21. disk temizleme yarım saat sürdü saate baktım

  YanıtlaSil
 22. görev görüntüsü bozuk veya kurcalanmış diye hata verdi

  YanıtlaSil
 23. allah razı olsun kardeş 120 gb ssd vardı bende gta 5 yüklemek istiyodum sayenizde 20 gb yer açıldı çok sağolsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah sizden de razı olsun. Keyifli oyunlar.

   Sil
 24. Birşey sorucam benim c hardiskim 99.5 gb yer var.Geri yükleme noktasında max a getirdigimde 99.5 gb yide alıor yani full siliyor ozaman sistem dosyalarınıda siler ve bu zarar vermez mi ?

  YanıtlaSil
 25. olmuyor yapıyorum silindi diyor bi bakıyorum hiç silinmemiş

  YanıtlaSil

Yorum Gönder